Wyzwanie Pisarskie
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Wyzwanie #1 Moonlit beach/rebellion - Amti

4 posters

Go down

Wyzwanie #1 Moonlit beach/rebellion - Amti Empty Wyzwanie #1 Moonlit beach/rebellion - Amti

Post by Amti Sun Mar 28, 2021 10:42 pm

The story begins on a moonlit beach.
It's a story about rebellion.

Ciemne morze powoli i miarowo, prawie że z czułością, obmywa słonymi falami piaszczysty brzeg.  Lekki wieczorny wietrzyk figluje bezwstydnie pomiędzy nadbrzeżnymi trawami, a księżyc jakby od niechcenia oblewa srebrzystą poświatą pobliski głaz, upodabniając go do skąpanego w blasku jupiterów podium.

Czarne aksamitne niebo z doskonale obojętnym spojrzeniem  gwieździstych oczu obserwuje dziejącą się w dole scenę.  Na majestatycznej, oświeconej mistycznym światłem plaży zaczyna się właśnie historia  wielkiej rebelii.  A w sumie to każda z nich.  

Młoda kobieta…
Mężczyzna w średnim wieku…
Niewielka grupka osób…
Spory tłum ludzi…
…zacięty wyraz twarzy…
…zaschnięte na policzkach łzy…
…wykrzywiający wargi uśmiech…
…stoi samotnie…
…poruszają się niespokojnie…
…siedzą dookoła…
…ustawiają się w szyku…
…całkowita cisza…
…konspiracyjne szepty...
…wzburzone okrzyki…
…ożywiona dyskusja…

Od pobliskich skał (lub w cichym szumie wiatru) niosą się (płyną) na zmianę te same przebrzmiałe słowa. Na oświetlonych blaskiem ognisk (płomieniami pochodni, światłem księżyca) twarzach odbijają się wciąż powtarzające się myśli i idee.

Za równość! (Za sprawiedliwość!)
O jedność!  (O różnorodność!)
Pogwałcenie tradycji! (Pogarda dla postępu!)
Odbudować stare!  (Stworzyć nowe!)
Powrót do korzeni! (Nowy lepszy świat!)
Za tych co odeszli!  (Dla tych co nadejdą!)

Szary, porośnięty mchem głaz z właściwą swojemu gatunkowi cierpliwością i stoickim spokojem znosi deptanie ciężkich butów, uderzenia pięści, zaciskające się palce, dotyk rozpalonych czół.

Ludzie przychodzą i odchodzą z regularnością godną fal obmywających brzeg i tak samo jak one zahaczają o niego, na chwilę wciągają w wir swoich spraw, by zaraz odejść dalej, w stronę czegoś większego, pchani wewnętrznym przymusem, wiecznym dążeniem.

A potem wracają.

Ci sami, ale inni. Nie ci sami, ale podobni sobie. Pełni nowych idei, nowych chęci, nowego życia. Mający nowe plany, skuteczniejsze metody, piękniejsze wizje.

…I popełniający te same stare błędy, dający się zgubić tym samym, wyświechtanym słabościom, ulegający odwiecznym i niezmiennym pokusom.

Wygrywający rebelię tylko po to, by stać się powodem wybuchu kolejnej.

Bo w tym odwiecznym przedstawieniu zmieniają się tylko aktorzy.

Ciemne morze powoli i miarowo, prawie że z czułością, obmywa słonymi falami piaszczysty brzeg.  Lekki wieczorny wietrzyk figluje bezwstydnie pomiędzy nadbrzeżnymi trawami, a księżyc jakby od niechcenia oblewa srebrzystą poświatą pobliski głaz, upodabniając go do skąpanego w blasku jupiterów podium.

Czarne, aksamitne niebo z doskonale obojętnym spojrzeniem  gwieździstych oczu obserwuje dziejącą się w dole scenę.  

Szary, porośnięty mchem głaz z właściwą swojemu gatunkowi cierpliwością i stoickim spokojem znosi deptanie ciężkich butów, uderzenia pięści, zaciskające się palce, dotyk rozpalonych czół.

„Bo nic naprawdę się nie zmienia, nawet jeśli nie zostaje takie samo”*

*T. Pratchett.

Last edited by Amti on Mon Mar 29, 2021 2:26 pm; edited 2 times in total

Amti

View user profile

Magda Skowron likes this post

Back to top Go down

Wyzwanie #1 Moonlit beach/rebellion - Amti Empty Re: Wyzwanie #1 Moonlit beach/rebellion - Amti

Post by Magda Skowron Mon Mar 29, 2021 10:53 am

Boże ale to było dobre! :O Przeczytałam to na jednym tchu - dziękuję!
No i nie mam się do czego przyczepić. Po prostu bardzo mi się podobało. Dewej wincyj! Very Happy

Magda Skowron

View user profile

Amti likes this post

Back to top Go down

Wyzwanie #1 Moonlit beach/rebellion - Amti Empty Re: Wyzwanie #1 Moonlit beach/rebellion - Amti

Post by Bea Mon Mar 29, 2021 2:13 pm

Ładne, takie liryczne. Podoba mi się klamra kompozycyjna z otoczeniem obojętnie obserwującym, jak wahadło dziejów porusza się to w jedną, to w drugą. Nietypowe podejście do tematu - bardziej proza poetycka niż coś fabularnego. Ciekawa jestem, co stworzysz następnym razem Smile
Bea
Bea
Admin

View user profile https://wyzwanie-pisarskie.forumieren.de

Amti and Magda Skowron like this post

Back to top Go down

Post by Requ Mon Mar 29, 2021 6:27 pm

Heja!
Fajny pomysł na opowieść z (dużo) szerszej perspektywy! Very Happy
Bardzo dobrze sprawdza się ten pomysł z nawiasami, bardzo ciekawy efekt to daje.
I rzeczywiście, ton razem z ładnym zastosowaniem budowy klamrowej daje bardzo liryczny efekt.

Jedna rzecz która bym zmienił to właśnie w tych wersetach : "Od pobliskich skał (lub w cichym szumie wiatru) niosą się (płyną) na zmianę te same przebrzmiałe słowa."
Trochę te rzeczy wydają mi się zbyt funkcjonalnie podobne. Wydaje mi się, że żeby podkreślić że forma się zmienia ale w sumie niesione jest to samo, to można by użyć bardziej rozmaitych rzeczy, w stylu "w cichym szumie wiatru (lub wypisane na ścianach jaskini)" albo cos takiego, żeby te formy wyrazu bardziej rozróżnić, jedocześnie podkreślając tę esencję która zostaje niezmienna.
Poza tym kawał pięknej lirycznej prozy Smile
Requ
Requ

View user profile

Magda Skowron likes this post

Back to top Go down

Post by Amti Mon Mar 29, 2021 8:01 pm

Hej,

Jeeeej, śliczne dzięki za wszystkie komentarze! Very Happy Bałam się, że w obliczu nawału rzeczy nie zdążę nic napisać, a bardzo nie chciałam odpuszczać już przy pierwszym wyzwaniu. Na szczęście pomysł przyszedł w ostatniej chwili, cieszę się, że się podoba, a przede wszystkim, że udało mi się chociaż "ruszyć" z pisaniem:)

Jedna rzecz która bym zmienił to właśnie w tych wersetach : "Od pobliskich skał (lub w cichym szumie wiatru) niosą się (płyną) na zmianę te same przebrzmiałe słowa."
Trochę te rzeczy wydają mi się zbyt funkcjonalnie podobne. Wydaje mi się, że żeby podkreślić że forma się zmienia ale w sumie niesione jest to samo, to można by użyć bardziej rozmaitych rzeczy, w stylu "w cichym szumie wiatru (lub wypisane na ścianach jaskini)" albo cos takiego, żeby te formy wyrazu bardziej rozróżnić, jedocześnie podkreślając tę esencję która zostaje niezmienna.
Poza tym kawał pięknej lirycznej prozy Smile

O! I to jest pomysł! Szczerze mówiąc męczyłam się własnie trochę z tym fragmentem, eksperymentując z różnymi formami, od wielokropków, przez myślniki i nie wiadomo co. W końcu "zadziałały" mi te nawiasy, ale wciąż miałam wrażenie, że czegoś tam brakuje. I wydaje mi się, że Twoja sugestia trafia właśnie w sedno:) Dzięki! Very Happy

Amti

View user profile

Amti and Magda Skowron like this post

Back to top Go down

Post by Sponsored content

Sponsored content

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics